Študentská súťaž Expedícia Mars opäť štartuje!

, Autor:
Kto z nás si ako dieťa neželal byť kozmonautom? Koho z nás nelákali tajomstvá a krása vesmíru? Väčšina sa vzdala svojho sna kvôli pocitu nedosiahnuteľnosti. Ale čo keď existuje možnosť, ako zažiť naozajstný astronautický výcvik, prejsť sa v skafandri po belgickom Európskom kozmickom centre a otvoriť si dvere do nového sveta?

Ak stále nadobúdate dojem, že ide o niečo, čoho sa nemáte šancu zúčastniť, nezúfajte, a začítajte sa pozornejšie ...

Ak sa pozornejšie zaujímate o súťaže s astrofyzikálnou tematikou, pravdepodobne ste už na Expedíciu Mars narazili. Expedícia je v prvom rade obrovský zážitok na celý život. Či už ste skôr prírodovedeckého, alebo humanitného zamerania, vždy sa uplatníte, čo môžu všetci predchádzajúci účastníci bez zaváhania potvrdiť. Možno to znie ako klišé, ale o nových priateľov vážne nie je núdza. Ide totiž o mladých študentov, ktorí sa naozaj chcú venovať tomu, čo robia, chcú byť vo svojich snahách úspešní, a šliapu si svoju vlastnú cestičku. To však s ochotou pomôcť celého tímu.

Ďalej je EM neskutočnou príležitosťou. Predsalen, kto môže verejne s čistým svedomím prehlásiť, že sa stal na týždeň kozmonautom? Ľudia sa dozvedia o vašich schopnostiach, máte väčšiu šancu sa realizovať a nakopne vás to k ďalšej práci vo vašom vysnívanom odbore.

Ako Expedícia Mars funguje?

Celý organizačný tím EM sa skladá z ľudí, ktorí si celým procesom prešli. Sprevádza nových záujemcov všetkými kolami a snaží sa ich motivovať k čo najlepším výkonom a spolupráce v tíme.

Počiatočné kolá sú zamerané na individuálny prístup. Účastník prostredníctvom internetu prechádza niekoľkými časťami, ako je napríklad psychologickým dotazníkom, alebo zostavením motivačného listu. Po úspešnom zdolaní týchto úkonov sa dostáva k základnému pilieru - vypracovaniu vlastného projektu. Keďže palubná posádka kozmickej lode musí byť kompletná po všetkých stránkach, záujemca si môže vybrať odbornosť, ktorej by chcel byť súčasťou. Týmito odbormi sú:

 

  1. palubný architekt,
  2. astronóm,
  3. dokumentarista,
  4. inžinier a
  5. lekár.

Ich úlohy a zadania sú jasné, preto sa môžu s usilovnosťou pustiť do práce na svojich projektoch.

 

Semifinále je niečo, čoho sa dočká len hŕstka - presnejšie dvadsaťpäť - všetkých zúčastnených projektového kola. Tu sa na víkendovom pobyte otestuje fyzická a psychická odolnosť mladého nádejného kozmonauta. Vyskúšajú si prácu v tíme na spoločnom projekte, spoznajú svoje hranice a zoznámia sa s podobne talentovanými a šikovnými ľuďmi.

Desať vyvolených si ďalej prežije svoje zaslúžené finále - astronautický výcvik v belgickom Transinne. Päť najlepších potom čaká zaslúžený päťdňový pobyt v simulátore pri ceste na Mars.

Chvíľa pravdy ... Čo mám pre svoju účasť urobiť?

Prvým krokom je pochopiteľne registrácia na webových stránkach www.expedicemars.eu. So súhlasom rodičov sa môžete pustiť do vypĺňania formalít a potom hurá do práce!

A rada na záver?

Ako bývalá účastníčka vám na rovinu hovorím: Choďte do toho po hlave! Bez zaváhania. Nič podobné nesiaha Expedícii ani po členky! Zažijete také chvíle, o ktorých sa vám ani nesnívalo a rozhodne nebudete ľutovať. Keď nejde príležitosť k vám, využite príležitosti sami! Pretože ... Expedícia Mars je brána do nepoznaného.

 

Eliška Trampotová
palubná lekárka EM2015