Expedícia Mars 2019

, Autor:
Do 14. júla 2019 sa môžu študenti z Českej a Slovenskej republiky prihlásiť do 16. ročníka súťaže Expedícia Mars. Tá má za cieľ nájsť päťčlennú posádku, ktorá sa v novembri zúčastní 100-hodinového simulovaného letu na Mars. Účastníci súťaže v jej priebehu navrhnú experiment pre let stratosférického balóna, ktorý sa uskutoční v decembri. Finalistov taktiež čaká exkurzia na technickú univerzitu v holandskom Delfte.

Finalisti Expedície Mars počas návštevy Technického múzea v Sinsheime

Simulácia - účastníci simulovanej misie na Mars kontrolujú priebeh letu

Simulácia - účastníčka simulovanej misie na Mars kontrolujú stav lode

Simulácia - rover a zber vzorkov na Marse

Simulácia - posádka pri práci behom simulácie

Simulácia - Na palube lode sa robia najrôznejšie experimenty

Simulácia - Dvaja účastníci simulácie skúšajú chôdzu v nízkej gravitácii pri simulovanom výstupe na červenej planéte

Prípravy na štart stratosferického balónu

Gondola - vo vnútri na nachádzajú všetky experimenty

V Expedici hledáme mladé talenty se zájmem o přírodní vědy, vesmír a techniku. Snažíme se je zábavnou formou vzdělávat a podporovat v dalším rozvoji,“  povedal veliteľ súťaže Michal Vyvlečka, ktorý je bývalým účastníkom súťaže a v súčasnosti získava doktorát na univerzite vo Viedni.

 

Súťažiaci musia najprv vypracovať odborné projekty, ktoré môžu byť zamerané napríklad na biológiu, chémiu, informatiku alebo popularizáciu vedy. Následne je skupina 25 najlepších účastníkov internetového kola pozvaná na niekoľkodňové semifinále.

„V minulom roku sme našich semifinalistov brali na exkurzie, vyskúšali si vytvoriť vlastný start-up s využitím družicových dát a v neposlednom rade pracovali na príprave experimentov, ktoré boli vyslané do stratosféry pre zber dát“ vysvetlila koordinátorka semifinále Beáta Plaskurová.

Do finále sa dostáva už len hŕstka účastníkov. Tých čaká napríklad exkurzia na technickú univerzitu v holandskom Delfte. Na konci finále je vybraná skupina piatich najlepších študentov, ktorí sa zúčastnia simulovaného letu na Mars.

Soutěžící v průběhu soutěže prochází velmi náročnou přípravou. Zkoušíme nejen jejich teoretické znalosti, ale také vytrvalost, psychickou odolnost a schopnost spolupracovat v týmu. Je nutné, aby si posádka letu rozuměla, protože spolu bude muset vydržet v jednom prostoru po dobu 100 hodin,“ uviedol veliteľ simulácie Jan Jurica.

Každý rok sa počas simulácie stane niečo nečakané. Náhly výpadok prúdu, kontaminácia neznámou látkou. Pätica súťažiacich si s týmito situáciami musí dokázať poradiť sama, pretože signál na Zem a späť putuje niekoľko minút.

Po skončení súťaže sa mnoho finalistov stáva organizátormi. Takmer všetci, ktorí v súčasnosti Expedíciu riadia, si ňou prešli a zažili to isté, čo zažívajú i tohtoroční účastníci. Pre svojich veliteľov má súťaž pripravené taktiež ďalšie vzdelávacie a rozvojové kurzy.

Expedícia Mars je prvá súťaž v Českej a Slovenskej republike, ktorá poskytuje študentom možnosť vyskúšať si simulovaný let na Mars. Cieľom súťaže je podporovať nadané deti a študentov v ich rozvoji v oblasti vedy a taktiež popularizovať vedu v Českej a Slovenskej republike. V súčasnej dobe patrí medzi popredné české a slovenské projekty, ktoré pracujú s talentovanou mládežou v oblasti prírodných a technických vied. Súťaž je organizovaná Dětskou tiskovou agenturou a financovaná MŠMT.

Zdroj: Tlačová správa